Apsaugokite artimuosius Apsaugokite techniką Apsaugokite duomenis
Nustatykite aiškias taisykles: kada ir kaip galima naudotis internetu, kokiose svetainėse lankytis, kokiu turiniu dalintis
Svarbu kartu su vaikais nustatyti bendras taisykles, kiek laiko ir kada galima naudotis išmaniaisiais įrenginiais, internetu. Sutarkite internetu naudotis bendroje namų erdvėje – taip galėsite lengviau stebėti vaiko elgesį. Taip pat skatinkite vaiką pasipasakoti apie tai, ką jis veikė ar matė internete. Tai, kas vaikui gali atrodyti normalu, jums gali sukelti įtarumą. Vaikams įpratus dalintis su tėvais, turėsite nuolatinį informacijos apie tai, ką jie veikia internete, šaltinį. Svarbiausia, taisyklė, kurios reikia išmokyti vaikus – iškilus nepažįstamai situacijai virtualioje erdvėje, iš karto kreiptis į tėvus. Nepasitarus su tėvais, negalima įrašinėti jokių žaidimų ar programėlių, bendrauti su nepažįstamais žmonėmis. Pamačius internete ką nors nemalonaus ar nesaugaus, reikia papasakoti tėvams. Nepasitarus su tėvais, niekada negalima eiti susitikti su kažkuo, su kuo vaikas susipažino internete. Svarbu pabrėžti ir tai, kad vaiko atvirumą užtikrina tėvų supratingumas. Pajutęs, kad, pasidalinęs savo patirtimis internete, sulaukia jūsų pykčio, nerimo ar net bausmių, vaikas vengs atvirauti. Taip jis gali netekti apsaugos nuo virtualių grėsmių.
Išnaudokite programų ir svetainių siūlomas tėvų kontrolės priemones: kurkite specialiai pritaikytas vaikų anketas, stebėkite savo vaikų elgesį internete
Naudokite tėvų kontrolės priemones, kurias siūlo operacinė sistema, interneto naršyklė ar kitos programos. Sistemoje „Mac OS X“, aktyvavę „Tėvų kontrolės“ funkciją, matysite, kiek laiko vaikai naudojasi kompiuteriu ir ką veikia, kokius lanko puslapius. O sistemoje „Windows 10” galite sukurti asmeninę vaiko paskyrą. Čia taip pat galėsite matyti, kiek laiko vaikas praleido internete ir kokias svetaines lankė. Interneto naršyklėje mėgstamiausias vaikų svetaines įrašykite į greitąsias naršyklės nuorodas, dėl kitų svetainių – galite sutarti, kad be tėvų leidimo jų žiūrėti negalima. Jei vaikas naudojasi „Google“ paieškos sistema, įjunkite „Saugios paieškos filtrą“, esantį paieškos nustatymuose. Jis padės išvengti vaikams netinkamo turinio. Vaizdo įrašų svetainėse naudokitės vaikų profiliu, kuris blokuos prieigą prie suaugusiems skirto turinio, filmų su smurto scenomis ar netinkama kalba. Taip pat visose programose, prie kurių prieigą turi vaikai, nustatykite papildomas saugos priemones (reikalaujančias papildomo patvirtinimo) pirkimams, kad vaikas netyčia neįsigytų programėlių ar kitų paslaugų mobiliųjų aplikacijų parduotuvėse ir filmų svetainėse.
Saugokite asmeninius vaikų duomenis: susitarkite, kad jie neviešintų savo pavardės, namų adreso ar nuotraukų, telefono numerio.
Pasakokite vaikams, kad internete niekam negalima atskleisti asmeninės informacijos. Kuriant vaiko socialinio tinklo profilį, nerašykite viešai matomos pavardės, gimimo metų, adreso ar telefono. Išmokykite vaikus nepildyti internete jokių anketų, kurios prašo šių duomenų. Išmokykite vaikus nesiųsti savo nuotraukų nepažįstamiesiems. Jei vaikai norėtų ką nors viešinti internete, būtina pasitarti su tėvais. Jei vaikas kelia asmeninį vaizdo įrašą į „Youtube“ svetainę, reikėtų jo matomumą nustatyti kaip „privatų“. Tada vaizdo įrašą matys tik tie, kam vaikas nusiųs nuorodą. Pasakokite vaikams, kad negalima filmuoti namuose esančių daiktų ir kitaip atskleisti, kur gyvenate, nes vaizdo įrašus gali pamatyti ne tik jų draugai, bet ir vagys.
Ugdykite naudojimosi socialiniais tinklais įgūdžius: paaiškinkite, kaip atpažinti grėsmes, papasakokite apie bendravimo su nepažįstamais žmonėmis keliamus pavojus.
Mokykite vaikus socialiniuose tinkluose į draugų ratą nepriimti nepažįstamų žmonių bei su jais nesusirašinėti. Paaiškinkite, kad internete negalima pasakoti asmeninių dalykų apie save ir savo tėvus, nes už nepažįstamo vaiko nuotraukos gali slėptis blogų kėslų turintys žmonės. Ugdant vaikų sąmoningumą, galite paprašyti vaikų prijungti prie jų socialinio tinklo paskyros ir kartu peržiūrėti draugus, o sąraše radus nepažįstamų žmonių, juos ištrinti. Taip pat kartu sugrupuokite draugus pagal kategorijas – klasės draugai, kiemo draugai, šeimos nariai ir kt. Išmokykite vaikus, kad skelbiant nuotrauką ar vaizdo įrašą pasirinktų, kurios kategorijos draugai galės jį matyti. Taip apsidrausite, kad vaikų įrašų nematys į socialinio tinklo draugų sąrašą patekę nepažįstamieji ar mažiau pažįstami žmonės. Taip pat tėvams rekomenduojama patiems nustatyti privatumo nustatymus socialiniuose tinkluose bei kartais patikrinti, kokia informacija apie jų vaiką yra prieinama internete.
Mokykite pagarbos: nuo mažens aiškinkite, kad anonimiškumas internete nesuteikia teisės tyčiotis, menkinti ar negerbti. Mokykite vaiką pranešti apie nepagarbų elgesį.
Pasakokite vaikams apie tai, kad negalima negražiai kalbėti, žeminti ar įžeidinėti kitų žmonių – tas pats galioja ir internete, taip pat negalima internete viešinti jų nuotraukų be sutikimo. Jei vaikas mato, kad kažkas iš jo ar kitų vaikų tyčiojasi, būtina apie tai pranešti tėvams. Vyresni vaikai apie tokį elgesį gali pranešti svetainės administratoriams, pažymėję, kad įrašas yra netinkamas („Facebook“, „Youtube“ svetainėse ir kt.). Išmokykite vaikus, kad jei kiti žmonės socialiniame tinkle elgiasi netinkamai, su jais neverta bendrauti ir galima užblokuoti. O jei kažkas internete bendrauja nemaloniai ar grasina, negalima atsakinėti į žinutes ir svarbu iš karto pranešti tėvams.
Nuolat atnaujinkite programinę įrangą.
Jeigu naudojate antivirusinę programą, tačiau jos niekada neatnaujinate, galima sakyti, kad nenaudojate nieko.
Įsidiekite saugumo ir privatumo internete programėlių.
Ekspertai rekomenduoja virtualaus privataus tinklo (angl. virtual private network, VPN) programas. Jų pasiūla – itin didelė, todėl lengvai išsirinksite sau tinkamą.
Naudokite stiprius slaptažodžius ir dviejų faktorių autentifikaciją (2 factor authentication, 2FA).
Geriausia praktika – nenaudoti to paties slaptažodžio visiems prisijungimams. Tuomet įsilaužus į vieną paskyrą, bus galima pasiekti visas kitas, kurioms naudojate tą patį slaptažodį. Stiprus slaptažodis turi būti sudarytas iš bent 15 simbolių, kuriuos sudaro didžiosios ir mažosios raidės, skaičiai, įvairus simboliai ir ženklai.
Atsargiai spauskite ant nuorodų, nesisiųskite įtartinų failų
Jie gali būti užkrėsti virusais, kuriuos naudodami įsilaužėliai jums nė neįtariant gali siurbti jūsų duomenis. Būkite ypač atsargūs, jeigu nuorodas ir failus gaunate iš nepažįstamųjų.
Nesidalinkite per daug.
Viskas, ką patalpinate internete, anksčiau ar vėliau gali tapti vieša, keliauti iš rankų į rankas jums to nė neįtariant. Todėl gerai pagalvokite, kuo norite dalintis, ir ar ateityje tai negali pakenkti jums ar jūsų artimiesiems. Jokia saugumo priemonė nepadės, jeigu kiekvieną asmeninio gyvenimo detalę, pavyzdžiui, viešinsite „Facebook“
Kritiškai vertinkite konfidencialios informacijos pateikimo prašymus.
Jeigu gaunate laišką, kuriame prašoma suvesti asmeninius duomenis, patikrinkite, kas yra to laiško siuntėjas. Paprastai, nei bankai, nei kiti tinklalapiai tokių laiškų nesiunčia.
Apsipirkinėkite tik saugiuose tinklalapiuose.
Saugūs puslapiai naudoja HTTPS protokolą, kuris yra ypač svarbus HTTPS internetinėms parduotuvėms, elektroninės bankininkystės sistemoms ir pan. HTTPS užtikrina naudotojų saugumą, nes visa asmeninė informacija yra užkoduojama ir apsaugoma nuo piktavališkų veiksmų. Tai patikrinti galima labai paprastai: adreso laukelyje prie tinkalapio puslapio turi būti https://www.puslapiopavadinimas.com, o ne http://puslapiopavadinimas.com. HTTPS protokolą indikuoja ir spynelės ženklas šalia adreso.
Prieš įdiegdami nemokamas programėles, pasidomėkite, kokius duomenis jos renka apie jus, ir ką su jais daro.
Nepamirškite, kad jeigu nemokate už paslaugą, vadinasi, jūs esate produktas. Paprastai tai būna nurodoma naudojimosi sąlygose. Taip, niekas nenori jų skaityti, bet tai yra vienintelis būdas sužinoti, kur keliauja jūsų duomenys.